Berente polgármesterének, Nyeste Józsefnek a facebookon közzétett írása sarkalt arra, hogy a régóta elkészült, de a dokumentumok között csendesen pihenő cikkem közzé tegyem.
Ahonnan az írás indult, az a polgármesterek jövedelmének csökkenéséhez kapcsolódó komment cunami. Nem is a komment cunami, hanem a benne fellelhető és megdöbbentő gyűlölet áradat, téves információkra épülő vélemények, félinformációk alapján történő kijelentések, megbélyegzések. Miért van ez? Mi szükség van erre? Ez a jövő?
A jövedelem csökkentésével kapcsolatos tervet semmilyen formában nem akarom minősíteni, hiszen nem vagyok az információk teljes birtokában, bár a kormány a minap közzé tette javaslatait. A lényeg, hogy már azt megelőzően elindult a kommentháború, sokan kommenteltek, kommentelnek úgy, hogy nincsenek, nem voltak a polgármesteri feladatokkal, felelősséggel, közigazgatással teljes mértékben tisztában.
Azzal egyet értek, ha valamelyik polgármester visszaél hatalmával, korrupt, megfélemlíti az embereket, kiskirályként viselkedik, nincs helye a településvezetők között. EZ EGYÉRTELMŰ.
De mindegyik ilyen? A kommentelők többsége egy kalap alá veszi az összes polgármestert. Miért? És miért gyűlölik egyszerre mindet? Ez érthetetlen és elfogadhatatlan. De a Tiszának sem tesz jót ez a sok szélsőséges vélemény, hiszen a párt részéről ilyen vélemények, megbélyegzések nem hangzottak el, s ez tiszteletre méltó és helyes.
MINDEN POLGÁRMESTER EGYFORMÁN KRETÉN ÉS KORRUPT?
A kommentelők zöme szerint igen, mindenkit el kell zavarni a francba.
A valóság azonban teljesen más, függetlenül attól, hogy van-e, volt-e pártkötődése, vagy sem az érintett településvezetőnek.
Tény az, hogy sok tisztességes, becsületes, felkészült, a települést szolgáló polgármester van hazánkban, nem lenne szabad általánosítani.
A minap váltottam néhány szót egy általam tisztelt településvezetővel, közel 3000 fős községet vezet, nagyon el volt keseredve. Élete a település közösségének szolgálata. Azzal kel, azzal fekszik. Nem 8 órában, hanem 24 órában szolgálja azt a közösséget. Tisztességes, igényes, megfelelő empátiával, tudással, szakértelemmel rendelkező vezető.
S mi történik mostanában? Nekiesnek, kritizálják, mert az előző kormány ideje alatt is polgármester volt. Kritizálják, amiért nem ment nyilvánosan szembe a korábbi országgyűlési képviselővel. Ez a vád. Ennyi elég a lejáratáshoz, a kiutálásához?
Csak csendesen megkérdezem, a kivételes lehetőségekkel nem rendelkező települések esetén másként lehetett előbbre lépni?
Nem szállított szavazókat, nem hirdette a kormánypárt üzeneteit. Nem nyalt, nem szolgált ki pártot, csak együttműködött a települése érdekében azon a szinten és formában, ami elfogadható, ami szükséges volt a fejlődés érdekében. Még egyszer érdemes megkérdezni : ez a bűne?
S ha jön egy új polgármester, ő sem működhet majd együtt a megválasztott országgyűlési képviselővel? S ennek így kell lenni majd az idők végeztéig?
Elfogadhatatlan logika, hogy mindenkit és minden történést sokan egy kalap alá vesznek. Minden eset más, mindegyiket külön kellene értékelni, nem fűnyíró elv alapján véleményt nyilvánítani, ahol a gyűlölet a kovásza sok hozzászólásnak.
Jó lenne, ha nem rúgnánk bele az értékes, a település jövőjét szolgáló polgármesterekbe. Mert vannak ilyenek is, bármennyire hihetetlen sokak szemében.
AMIRŐL LEHETNE VITATKOZNI
Az szóba sem került.
Néhány példa: a bérek automatizmusa, a költségtérítések formája és módja, az önálló polgármester és képviselő-testület minimális települési lélekszámhoz kötése, megyei közgyűlések helyzete, körjegyzőségek, stb. Az önkormányzatiság rengeteg szálon működik, ezekről kellene vitatkozni, okosan, értelmesen, a dolgokat előre vivő módon. Ezek szóba sem kerültek, csak a gyűlölet….
JÖHETNEK A FELKÉSZÜLETLEN POLGÁRMESTEREK?
Ez a megbízatás is igényel tudást, szakértelmet. Van, aki azt birtokolja, s vannak olyanok is, akiknél ez hiánycikk. Ez utóbbiak a kiskirályok, többek között.
Ha most általános támadás indul mindenki ellen, joggal fogják bedobni a törölközőt az értékes településvezetők közül sokan. Miért? A lelkét önti bele a faluba, községbe, városba, de csak arra jó, hogy belerúgjanak? Ez ugyan mindennapos, hiszen közéleti szereplő, de így felturbózva már nem biztos, hogy lesz lelkiereje elviselni.
Megkérdezi majd magától: miért is csináljam ezt? Azért, hogy a közhangulat lelkileg tönkre tegyen? Nem! Így, ilyen hangulatban nem érdemes települést vezetni, jövőt építeni.
Jöhet majd más, aki már alig várja a lehetőséget (ismerek ilyeneket is), s bizton mondom, hogy sok helyen a nyugalom, igényesség, fejlődés velük véget is érhet. S a mostani gyűlölet precedenst teremthet az újonnan jövőkkel szemben is, őket is lehet (kell) majd utálni, gyűlölni? A gyűlölködők belegondoltak ebbe?
Olyanok jöhetnek, mint amilyenek a rendszerváltás hajnalán sokan, nagyon sokan voltak. Nem ismerték a közigazgatás működést, a jogaikat, a fejlődés lehetőségeit, nem volt igazán jövőképük, tudásuk. S emberileg sem voltak alkalmasak erre a posztra. Emiatt el is vesztegetett néhány évet sok-sok település.
Valóban ki kel dobni a jó és alkalmas polgármestereket az oda nem valókkal együtt? Ez a jövőkép Kedves Kommentelők? A gyűlölet a jövő?
S persze az is kérdés, erre a mentalitásra, gondolkodásmódra kell nevelni gyermekeinket, unokáinkat? Nem számítanak a tények, elég felelőtlenül, félinformációk alapján állításokat megfogalmazni, elég gyűlölködni, elég trágár módon kommentelni?
Gyermekeink, unokáink is olvassák ezeket a bejegyzéseket, ezen szocializálódnak. Ez is rendben van?
Ne vigyük tovább az előző évek hazugságait, gyűlölködő gondolkodásmódját!
CSINÁLJA INGYEN, ÖRÜLJÖN, HOGY POLGÁRMESTER LEHET.
Ezek a gondolatok valóságos gyöngyszemek! Hihetetlen, mire képes az az emberi elme, amelyik közül még sok ráadásul semmit nem tett a közösségért.
Aki ezt leírja, támogatja hozzászólásával, komolyan is gondolja? A településvezetőknek nem kell jövedelem, nem kell fizetni a boltban?
Szándékosan nem néztem meg, hogy mennyit keresnek a polgármesterek, a kormány majd dönt a továbbiakról. De kedves kommentelők, komolyan gondolják, hogy jogos elvárás: ingyen, dolgozzon a polgármester a településért? Örüljön, hogy csinálhatja, érje be ezzel?
Az erről kommentelők megtennék? Úgy gondolják, ha ez az elvárás, akkor majd tömegesen akarnak településvezetőnek jelentkezni az emberek? A piacgazdaság kellős közepén? Ez komoly, valós elvárás?
Ez az átgondolatlan, gyűlölettől izzó, általánosító komment cunami nem viszi előbbre a történetet. Beleragadunk a gyűlölet posványába, ami senkinek nem jó. Sem a mának, sem a jövőnek, sem a demokráciának, sem a megtisztulásnak, sem a jövő nemzedékének….
Jó az, ha az oda nem való polgármesterek távoznak, a becsületes, tisztességes, hozzáértőket pedig hagyjuk dolgozni, és segítjük munkájukat!
S fejezzük be a gyűlölködést, a felelőtlen kommentelést.
-rizner-
