
Ha így haladunk, lassan beérhetjük a világ legmelegebb helyeit. Bár ez csalóka, hiszen a klímaváltozás világméretű, ebből adódik, hogy máshol is egyre melegebb lesz. Európa számára az a rossz hír, hogy a légkör melegedésében a mi kontinensünk vezet. Azt is lehet mondani, Afrikában műfákat ültetnek a hőmérséklet csökkentése érdekében, jó magyar szokás szerint mi térkövezünk. Aztán, ha valaki ezt korlátozni akarja, az skandalum….irány a természet leigázása.
Ha valaki megnézi Magyarország aszály térképét, azt is láthatja, hogy a fő termőterületeken alig volt eső, borzalmas aszály van. Étel helyett jöhet a térkő.
Magyarország hőségrekordja
2007 július 20-án, Kiskunhalason 41,9 fokot mutatott a hőmérő higanyszála.
Ez máig a magyar hőmérsékleti meleg-rekord.
A legmelegebb főváros
Bagdad a legforróbb. Az iraki fővárosban a nyári átlagos maximum hőmérséklet ugyanis 44 fokot is eléri.
Európa legmelegebb városai
Az eddig mért maximumok alapján
Sevilla-Spanyolország: 51 fok
Athén-Görögország: 48 fok
Murcia -Spanyolország:47,8 fok
Leghosszabb forró időszak
Marble Bar – Nyugat-Ausztrália: 161 egymást követő napon volt a hőmérsékleti maximum 37,8 °C (100 °F) felett.
Legmagasabb havi középhőmérséklet
Death Valley – USA – California:42,3 fok
Legmagasabb évi középhőmérséklet
Dallol – Etiópia: 34.4 fok
Legmelegebb városok
Észak-Afrika a csúcstartó, ugyanis a tunéziai Kebili -ben, a líbiai Ghadames -ben és a Maliban fekvő Timbuktuban többször is mértek már 54-55 fokos hőmérsékleteket.
Legforróbb területek
1. A legforróbb hely az USA -ban található, a neve stílusosan és nem véletlenül: Death Valley azaz Halálvölgy. Itt ugyanis mindig elviselhetetlen a forróság, a csapadékszint majdnem nulla – éves szinten alig 50 mm (!) – és a bolygó hivatalos melegrekordját is itt mérték 1913 július 10-én, 56,7 fokot.
2. A Föld második legmelegebb tája Iránban található, a Zagrosz hegységtől délnyugatra. Területe alig kisebb hazánkénál (kb 80 ezer km2) a neve pedig Lut-sivatag (Dast-e-Lut). Itt talajmenti szférában 2009 nyarán mértek a már 70,7 fokot.
3. Harmadik helyen a Donakil-mélyföld áll, az afrikai Etiópia és Eretria határvidékén, közel az “Afrika szarvaként” ismert félszigethez. Itt 100 méterrel a tengerszint alatt egy hihetetlenül forró katlant találunk, ahol az egész éves átlag-hőmérséklet 34,4 fok, de időnként nyáron itt is többször előfordul 70 fokos talajmenti hőmérséklet.