Izsó Miklósra emlékeztek szülőfalujában, Izsófalván

Két olyan magyar településről tudunk, amelyek híres  művészek nevét vették fel. Az egyik a Nógrád vármegyei Dolány, a későbbi Benczúrfalva, amelyik az oda költözött és ott alkotott Benczúr Gyula  festőművész nevét vette föl. A másik régiónk települése, az egykori Disznóshorvát, amelyik 1950-ben változtatta nevét Izsófalvára, a  település híres szülöttére, Izsó Miklós szobrászművészre emlékezve.

Izsófalván ma  délután tartottak megemlékezést a szobrászművész halálának 150. évfordulójára emlékezve.  A megemlékezés a református templomban kezdődött, ahol Sípos István református lelkész tartott istentiszteletet.

A megemlékezés a művelődési házban folytatódott. A megjelenteket Hadobás Sándor köszöntötte.
A hivatalos köszöntők sorát Ötvös Béla polgármester nyitotta.  Izsó Miklós emléke ápolásának fontosságáról beszélt, s visszaemlékezett azokra a meghatározó  eseményekre, melyet a település végzett  az 1950-ben történt névváltoztatás óta. Kiemelte, hogy utca, intézmény, emlékház viseli híres szülöttük nevét, s a művészről rendszeresen megemlékeznek  sírjánál is a Kerepesi temetőben .

Ezt követően Dr.  Hajdú Ildikó, a miskolci Hermann Ottó Múzeum igazgatóhelyettese emlékezett  Izsó Miklósra. Nem csak munkásságát méltatta, hanem kiemelte azokat az eseményeket is, melyet a település lakossága, képviselő-testülete, intézményei tettek Izsó Miklós emlékének ápolása érdekében. Köszönetet mondott mindazoknak, akik e munka részesei voltak.

Izsó Miklós életútjáról  Hadobás Sándor tartott érdekfeszítő előadást. Emlékeztetett, hogy Izsó Miklós születési neve Icsó Miklós volt. S e család szülei, testvérei révén is sok hírességet adtak az országnak.
Izsó Miklós életútjáról szólva kiemelte, hogy a kor viszonyai között nehezen talált támogatókat munkásságához. Az élet  igazságtalansága, hogy amikor ismertté vált és megszülettek leghíresebb  alkotásai, a sors közbeszólt, 43 éves korában elragadta a halál. Ennek kapcsán is különlegesen érdekes információkat osztott meg a jelenlévőkkel. Többek között szólt arról, hogy Izsó Miklós halálának dátuma sok helyen, így lexikonokban is téves. Nem május 29-én, mint ahogyan azt írják, hanem  május 28-án adta vissza lelkét teremtőjének.

A megemlékezés a Császta  Néptáncegyüttes műsorával folytatódott, majd az Izsó Miklós Általános Iskola zászlóavatójára került sor.
Ennek keretében felelevenítették az iskola történetét, az ott dolgozó vezetők munkásságát, majd a korábbi vezetők, a jelenlegi intézményvezető és a Kazincbarcikai Tankerület igazgatója felkötötték a zászlóra az avató szalagot.

A megemlékezés Izsó Miklós szobránál fejeződött be, ahol koszorúk elhelyezésével emlékeztek meg a település híres szülöttéről.

A galéria a képre kattintva tekinthető meg.