Ma ünnepeltek, hétvégén rengeteg programmal, kedvezménnyel várják a látogatókat Aggteleken

Ma tartotta megalakulása 40 évfordulójának ünnepségét az Aggteleki Nemzeti Park dolgozóinak közössége. Jó volt látni az arcokon, hogy számukra ez nem szimplán egy munkahely, hanem hivatás, egy közösség „alkotása”. Olyan hívatás, ami értékekről szól, ami emberségről szól, ami üzen a jelennek és a jövőnek. Olyan hívatás, ami a természetet szeretné örök értékké tenni.

A vendégeket Veress Balázs, a nemzeti park igazgatója köszöntötte.
A nemzeti park 40 éve jött létre, valódi története mintegy 230 millió éve kezdődött. E gondolatokkal kezdte köszöntőjét, majd az elmúlt 40 év történéseire építette, kiemelve a szervezet és a tevékenységek bővülését, a  folyamatosan felvállalt és jogszabályok által előírt feladatokat.
Minden momentum hátterében a legfontosabbnak az embert, az elkötelezett  dolgozókat tartotta, s mindegy, hogy természetvédelmi őrként, vagy  túravezetőként, barlangi mentőként  végezték, végzik munkájukat. Amikor az elmúlt évek eseményeit sorolta, sokszor elcsuklott a hangja.  Érthető, hiszen minden történés mögött az embert, a nemzeti park dolgozói voltak a legfontosabbnak.
S olyan kiemelkedő eseményeknek voltak részesei, mint a megtisztelő Világörökség cím.
S a turizmus, mint az egyik fontos fontos szegmens adata: 1985 óta 7,5 millió ember látogatta meg a Baradla-barlangot. S ez a hatalmas szám csak a barlangot jelenti, de rengetegen jöttek el ide kirándulni is a táj szépsége miatt,

Köszönetet mondott a korábbi vezetőknek, munkatársaknak, s gondolt azokra is, akik ma már az égi világból követnek azokra a munkákra, amelyeknek alapjait ők tették le.

Veress Balázs, a nemzeti park igazgatója

Riz Gábor országgyűlési képviselő megindító gondolatokat osztott meg a jelen lévőkkel. Szüleivel járt először a barlangban. „Amikor beléptem, maga volt a csoda. Ugyanezt adtam át a gyerekeimnek, majd az unokáimnak. A Baradla közös kincsünk, ahol a múlt, a jelen, és a jövő együtt van jelen. Mint emlékeztetett, pedagógusként  sokszor hozott ide gyerekeket, aki k az élményeken túl tanultak valamit a jelenről, jövőről, feladataikról, a természet különleges szépségeiről. S manapság is megfordul itt, hiszen unokáival is érdemes ide eljönni.
Itt vagyunk otthon, ez a hazánk, aminek szépségeit, értékeit védeni kell-fogalmazott. Itt lehet olyan barlangi koncerteket hallani, amit sehol máshol, amit az ember lelke soha  nem felejthet el. Ilyen számára Simándy József: Hazám, hazám c. áriája.
Megköszönte a nemzeti park munkatársainak áldozatos munkáját.

A köszöntők sorát Dr. Rácz András természetvédelemért felelős államtitkár zárta. Szólt arról, hogy   az Aggteleki Nemzeti Park volt a negyedik nemzeti park, de az első, amely élettelen természeti értékeket véd. Harmincöt emberrel indultak, ma 127-en dolgoznak itt, ami jelzi a feladatok bővülését, a tevékenységek fontosságát.
Emlékeztette a vendégeket 1985-re, az alapítás évére. s arra, hogy ez nem is volt olyan egyszerű lépés.  Mint mondta, számára az egyik legfontosabb, hogy létrejött hazánk 4. nemzeti parkja.
 S emlékeztetett arra, az évek, események összehasonlítása kapcsán, hogy mi minden történt 1985-ben.
1985 januárjában Budapestben a budai Várban megnyitotta kaput az Országos Széchenyi Könyvtár. A Ferihegyi repülőtér 2-es terminálja is megnyílt az utazóközönség számára. s ez évben jött létre az Aggteleki Nemzeti Park, melyről a megyei média több alkalommal is beszámolt.
A folyamat is fontos volt. 1978-ban  az Országos Környezet és Természetvédelmi Hivatal elnöke 8/1978 OKTH számú határozatával létrehozta az Aggteleki Tájvédelmi Körzetet, amely a Bükki Nemzeti Park szervezetén belül működött. Az újonnan létrehozott Aggteleki Tájvédelmi Körzet 1979-től az UNESCO MAB (Ember és Bioszféra) programjában bioszféra rezervátummá nyilvánította, s két magterületet jelöltek ki a Haragistya, valamint a Nagyoldal térségében.
1985. január 1-jén alakult meg az Aggteleki Nemzeti Park az Aggteleki Tájvédelmi Körzet helyén.
Államtitkár úr emlékeztetett azokra a „mérföldkövekre”, amelyek meghatározóak a nemzeti park életében.

Megköszönte a nemzeti park korábbi vezetőinek, munkatársainak áldozatos munkáját, s köszönetet mondott a feladatokat ellátó „parkos”  dolgozóknak.
Végezetül  Veres Balázs igazgatónak átadta azokat az 1985. januári dokumentumokat, melyekre köszöntőjében hivatkozott.

Az ünnepség  elismerések átadásával folytatódott.
Pro Natura Díjat kapott Boldogh Sándor András, a nemzeti park zoológusa.

A Pro Natura Díjat Dr. Rácz András természetvédelemért felelős államtitkára dja át Boldogh Sándor Andrásnak, a nemzeti park zoológusának


Aggteleki Nemzeti Park Termék Védjegyet kaptak
Bene Csaba  hárs virágméz, vegyes virágméz termékeivel,
Dréher Szabolcs: tönkölypelyva párna termékeivel,
Koltayné Zsoldos Krisztina  birs lekvár és Naspolya varázs lekvár termékeivel
Nagyné Tóth Aranka  termelői méz  és termelői orvosi somkóró méz termékeivel,
Trizsi Ízek Start Szociális Szövetkezet csipkebogyó lekvár, kökény lekvár, szilvalekvár,  kakukkfű szörp, és a kökény szörp termékeivel.


A rendezvényt Buzetzky Győző egykori igazgató kezdeti időszakról szóló visszaemlékezése és Újvárosy Antal pillanatképek c vetítése zárta.


Hétvégén számtalan rendezvénnyel, kedvezményekkel várják a látogatókat Aggteleken. Érdemes lesz ellátogatni!!