Bűnmegelőzési (prevenciós) nap Sajókazán-előadások minden korosztálynak

Hatalmas feladatra vállalkozott a Sajókazai Őszikék Nyugdíjas Egyesület. Zsúdel Gáborné, az egyesület elnöke köszöntőjében elmondta, hogy az óvodások, iskolások és a felnőttek részére szervezték meg a prevenciós napot, melyet a helyi szervezetek mellett a B-A-Z Vármegyei közgyűlés is támogatott.
Köszöntötte a rendőrség munkatársait, Török Zsuzsanna jegyző asszonyt, Dócza Bélát, az iskola igazgatóját, Kiss Éva igazgatóhelyettest, a képviselő testület megjelent tagjait. Ezt követően a délelőtt során megtartott óvodai programról szólt.
Az óvodások részére Újházi Zsuzsanna rendőr törzsőrmester szervezett játékos interaktív foglalkozást. Cél a közlekedési ismeretek erősítése. Az óvodások beöltözhettek közlekedési lámpának, a fordított háromszögű sajt segített a közlekedési táblák megismerésében. S persze egy fontos tábla, a stop sem maradhatott ki. A gyerekek élvezték a játékos feladatokat, s külön ami örvendetes volt, hogy sokan ismerték a közlekedési táblák zömét.

Az általános iskolai programról Kiss Éva a MMSz Sajókazai Balassi Bálint Általános Iskola igazgatóhelyettese számolt be. Mint mondta, a drogprevenciós előadást Jaskó Judit rendőr főhadnagy vezette. Fókuszban a kábítószer használat veszélyei álltak. Kiemelten foglalkoztak napjaik legveszélyesebb szintetikus drogjával, a kristállyal. Szóba került, hogy miért különösen veszélyes, milyen hatásai vannak. S persze a hetedikes diákoknak tartott előadáson szóba került a droghasználókkal szembeni jogi eljárások széles skálája. S azt is megbeszélték, hogy mind az egyénre, mind környezetére milyen veszélyeket rejt a droghasználat.

A harmadik előadás a felnőtteknek szólt, középpontban az online csalások. A témát Veres Lajos rendőr alezredes, a sajókazai rendőrőrs parancsnoka vezette be, aki általánosságban beszélt az online csalások formáiról, s arról, hogy a csalók egyre profibb módszerekkel, egyre erőszakosabban lépnek fel a kiszemelt áldozattal szemben.
Őt Kriston-Pál Katalin rendőr őrnagy követte, aki az online csalások formáiról, a felismerés lehetőségeiről beszélt. Mint fogalmazott, minden ismeretlen helyzetben kételkedni kell, s keresni kell a csalásra utaló jeleket. Példaként említette, amikor banki alkalmazottnak adja ki magát a telefonáló, s az áldozatot próbálja meg rávenni olyan feladatok végrehajtására, ami életszerűtlen. Mint mondta, banki dolgozó ilyet nem tesz. Nem elég ilyen esetben gyanakodni, érdemes az esetet a rendőrségre bejelenteni.
Beszélt arról is, ha csalóknak bedőlt valaki, s leemeltek pénzt a számlájáról, azonnal jelenteni kell a rendőrségnek. Az a gyakorlat, hogy különböző átutalásokkal a lehető leggyorsabban igyekeznek eltüntetni a kicsalt összegeket.
Előadásának része volt a vásárlásokhoz kötődő csalások formája, gyakorlata. Mint mondta, minden eseten meg kell győződni, hogy milyen adatokat tartalmaz az árus weboldala, megtalálhatók-e a törvényben meghatározott adatok.

Előadást követően Nagy Gábor, a Kazincbarcikai Rendőrkapitányság vezetője köszöntötte a megjelenteket. Fontosnak tartja az ilyen alkalmakat, mert mint mondta, jobb megelőzni az áldozattá válást, mint azt átélni.

Az eladásokat követően többen hozzászóltak, elmondva azokat az eseteket, amikor áldozattá válhattak volna, Volt aki bank nevében történt megkeresésről beszélt, míg mások az online vásárlás tapasztalatait osztották meg. S persze szóba került az idős korosztályt komolyan veszélyeztető csalás, a gyógyszerekkel, egészségügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos „átverések”.
Valamennyi jelen lévő rendőrségi munkatárs felhívta az említett esetek legnagyobb veszélyeit. Dr. Sallai István rendőr alezredes kiemelte, melyek az árulkodó jelek az online csalások kapcsán, s mire kell figyelni egészségügyi termékek, szolgáltatások reklámozása során.

A prevenciós nap kötetlen beszélgetéssel ért véget. A szervezők, az Őszikék Nyugdíjas Egyesület tagjai bográcsban főt húslevessel vendégelték meg a jelen lévőket.

Az előadást követően beszélgettünk Veres Lajos rendőr alezredessel, a sajókazai rendőrőrs parancsnokával.
Alezredes úr, a bűnmegelőzés kapcsán ma itt a művelődési házban az online csalásokról volt szó. Mennyire jellemző ez Sajókazára?
-A bűnelkövetés sajátos formája, amely egyre nagyobb méreteket ölt, az online csalások köre. Egészen biztosan itt is történtek ilyen esetek, de a kisebb összegű csalások áldozatai ezt -mint általában mindenhol- „lenyelik”, be tudják tanulópénznek. Tudomásul veszik ezeket a kisebb összegű veszteséget, nem fordulnak rendőrséghez. Nagyobb összeg csalásokról, ami esetén általában rendőrségi feljelentést tesz az áldozat, nincs tudomásunk Sajókazáról, így feltételezhető, hogy nem volt ilyen. Ez inkább a Bán-völgyében fordult elő.

Az előítéletek között Sajókaza úgy szerepel, mint ahol sok a bűnelkövetések száma, azaz sok a bűnöző. Igaz-e ez az állítás?
-A Sajókazai Rendőrőrshöz 11 település tartozik, így e települések kapcsán van összehasonlítási alap. Sajókazán háromezren laknak, ebből adódóan több a bűncselekmények száma, mint a kisebb lélekszámú településeken. Az adatok ismeretében elmondható, hogy nincsenek kirívóbb adatok, mint a többi hozzánk tatozó településen. Az tény, hogy Sajókazán sokan élnek szegénységben, s köztünk vannak olyanok, akik anyagi viszonyaik nehézségeit bűnelkövetéssel kívánják megoldani, akik bűnelkövetésből élnek, itt elsősorban lopásokra gondolok. Ők ezt az életmódot folytatják, de amint rájuk tudjuk bizonyítani a bűnelkövetést, akkor ők bekerülnek az igazságszolgáltatás rendszerébe, már nem tudnak sem Sajókazán, sem máshol lopni, így ezek az esetek megszűnnek. Az, hogy kialakul egy ilyen jellegű bűnelkövetői kör, nem csak Sajókazára igaz. Sajnos máshol is élnek olyanok, akik mindennapjai a törvénnyel való ütközésről szólnak. Mint mondtam, ez nálunk is jelen van, de nem kirívó számban.

Azt mondják, ma mindenki úgy közlekedik, ahogy akar, nem sokat érnek a közlekedés szabályai. Ez Sajókazára is igaz?
-Az, hogy mindenki úgy közlekedik ahogy akar, erős túlzás, ez nem így van. Az tudni kell, egyre több a járművek száma, ebből adódóan a szabályszegések száma is emelkedik. Régen hosszú éveket kellett spórolni egy autóra, ma hitelre bárki tud járművet venni, s ezzel folyamatosan nő a számuk. Valóban több a szabályszegés, de ez a nagyobb és folyamatosan növekvő járműszámokból is következik.
A szabályszegések számát sok minden befolyásolja, kettőt kiemelek. Meghatározza, hogy melyik településen mennyi az autók száma. S meghatározó, hogy mekkora a forgalom, különösen az átmenő forgalom. A mi körzetünkben ez Múcsonyt érinti különösen, hisz több irányból érkeznek ide autók, s több irányba haladnak tovább. A jelentős autós forgalom magával hozza, hogy ott több a szabályszegések száma is. Az emberek munkába menet stresszesek, munkából jövet fáradtak, ebből is adódik, hogy a figyelmetlenség, fáradtság szabályszegést, balesetet okozhat, s minél nagyobb a forgalom, ezek száma annál magasabb lehet. Sajókazán nincsenek kirívó adatok. Biztonsági öv használatának elmulasztása, , vagy hasonló esetek elfordulnak, de balesetek nem jellemzőek. Azért különbséget kell tenni azok között, akik fáradságból követnek el szabálytalanságot, s akik fittyet hánynak a szabályokra. Ma a magyar közutakon mindkét eset előfordul.

Végezetül: mennyire érzik magukat leterheltnek?
-Tesszük a dolgunkat, ami persze nem könnyű, Nem mérlegeljük, hogy mennyire vagyunk leterheltek, hiszen 11 településbiztonságáért felelünk, ezért pedig sokat kell dolgozni. Mi esetünkben nagyon fontos tényező, hogy minden státusz betöltött. Úgy is fogalmazhatok, hogy nálunk nincs rendőr hány, ami a mindennapi munkánk szempontjából fontos tényező.

-Kívánok önöknek kevés bűnesetet, jó munkát! Köszönöm a beszélgetést!

Az óvodások, iskolások programjáról Zsúdel Gáborné küldött fotókat. A szerkesztőség képgalériája a képre kattintva tekinthető meg.